JAK DOJECHAĆ NA ZIEMIE BESKIDU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom To niewysokie, a szalenie malownicze pasmo górskie jest wprost idealne na wyjazdy z dziećmi. Czyste powietrze, śpiew ptaków i świeża zieleń, piękne góry i zachwycające zabytki, a przy tym niewielu turystów i niskie ceny – czegóż chcieć więcej?

Część Beskidu Niskiego chroni Magurski Park Narodowy, gdzie znajduje się ciekawa grupa skalna Kornuty (rezerwat przyrody). Najwyższym szczytem Magury Wątkowskiej (i całego parku narodowego) jest Wątkowa (846 m npm).  Pętla Bartne-Kornuty-Wątkowa-Bartne według znaków opiewa na 5 godzin, jednak z dziećmi wędrówka zabiera nieco więcej czasu.

Jak dojechać?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autobusem PKS najłatwiej można dojechać z Krakowa, Katowic, Tarnowa i Rzeszowa do największych miast Beskidu Niskiego: Gorlic, Jasła, Krosna i Sanoka. Liczne kursy w ciągu dnia. Funkcjonują także połączenia z Warszawą, Wrocławiem przez Opole, Łodzią i Lublinem. Autobusy dalekobieżne docieraja do uzdrowisk beskidzkich: Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju, Wysowej oraz przede wszystkim Krynicy-Zdroju.

 

 

 

Pociągiem najdogodniej dojechać w zachodnią część Beskidu Niskiego (Krynica, Stróże) - na trasie z Krakowa przez Nowy Sacz i dalej do Krynicy mamy codziennie do wyboru kilkanaście pociągów. Z innych miejsc Polski najlepiej zatem dotrzeć do Krakowa i tam przesiąść się.

 

 

MERITUM

Największym wyzwaniem dla turystów w Beskidzie Niskim jest wejście naLackową (997 m npm). Na szczyt prowadzi kilka szlaków, jednak ponieważ góra nie leży w parku narodowym ani rezerwacie, można tworzyć własny wariant trasy leśnymi ścieżkami lub na przełaj. Wyruszyliśmy z Wysowej, ścieżką bez szlaku, rozpoczynającą się przy domku pod Ostrym Wierchem. Wspinaczka była momentami rzeczywiście ostra, choć podejście podobno nie tak trudne, jak od strony Izb. Po trzygodzinnej wspinaczce byliśmy na szczycie. Niestety nie rozciąga się stąd zbyt imponujący widok – większość wierzchołków Beskidu Niskiego porasta gęsty las bukowy, więc nie można podziwiać okolicy z wysoka. Nagrodą za trudy wspinaczki był bardzo smaczny posiłek w karczmie w Wysowej.